X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سلام به وبلاگ افغان کامپیوتر خوش آمدید.... شما در وبلاگ افغان کامپیوتر با مقالات و آموزش های مفیدی که حتما یک کاربر کامپیوتر نیاز دارد آشنا می شوید و من سعی دارم دانش اندک خود درباره کامپیوتر را با تمام دوستان و هموطنانم تقسیم کنم ...... اگر کمی و کاستی در وبلاگ می بینید به من اطلاع دهید تا در صورت توان رفع کنم ...... پیشنهادات و انتقادات شما سازنده وبلاگ است...علی اکبر عطائی
اخبار افغان کامپیوتر

آخرین مصاحبه آنجلینا جولی در افغان ESL
فایل صوتی برای تقویت listening

میلاد منجی عالم بشریت، حضرت امام زمان (عج) مبارک باد
میلاد بر تمامی دوستان آن حضرت مبارک باد

دعوت به مشاعره در تالار افغان تاک، برای دوست داران شعر و شاعری
نگار خانوم شما رو به مشاعره دعوت کرده، از دست ندید


1385/02/15
جستجویی بهتر

سلام
در این متن سعی دارم که نحوه جستجو در گوگل را برای شما بنویسم چون می دانم که خیلی از کاربران کامپیوتر از نحوه جستجو در موتور های جستجو بی خبر هستند و در نتیجه نمی توانند همیشه نتیجه دلخواه خود را بدست بیاورند.
در گوگل دستوراتی وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آنها دامنه جستجو را کاهش دهید و بدنبال چیزی که واقعا بدنبال آن هستید بگردید.
دستورات به این شرح هستند:

cache:www.mysite.com
با استفاده از این دستور، سایت مورد نظر ما اگر توسط گوگل ذخیره شده باشد، آخرین ورژن ذخیره شده در سرورهای گوگل را برای شما نمایش می دهد.البته معمولا ورژن ذخیره شده مربوط به روزهای گذشته میباشد.شما می توانید از این روش صفحاتی که فیلتر شده اند را رد کنید( یعنی کار یک proxy را برای شما انجام میدهد).

link:www.mysite.com
با این دستور گوگل کلیه سایت هایی که به سایت مورد نظر شما (در اینجا mysite.com) لینک داده اند را لیست میکند.

related:www.mysite.com
اگر میخواهید سایت های هم خانواده و شبیه به سایت مورد نظر خود را پیدا کنید از این دستور استفاده کنید.البته این دستور برای وبلاگ ها و سایت های کوچک زیاد خوب جواب نمی دهد.

info:www.mysite.com
اطلاعاتی در مورد سایت مورد نظر، که گوگل میتواند ارایه کند.

site:www.mysite.com myword
با استفاده از این روش کلمه مورد نظر را میتوانیم در یک سایت جستجو کنیم. به جای myword کلمه یا کلمات مورد نظر و به جای mysite سایتی که میخواهیم در آن جستجو کنیم قرار میدهیم.

allintitle:word1 word2 word3
در این روش نتایج جستجو محدود میشود به کلماتی که در عنوان (title) سایت ها بکار رفته.در این مثال کلیه سایت هایی که کلمات word1 word2 word3 در قسمت عنوان آنها بکار رفته لیست میشوند.

intitle:word1 word2 word3
جستجوی word1 در قسمت عنوان و word2 و word3 در عنوان و متن سایت ها.

allinurl:word1 word2 word3
گوگل در این روش کلیه سایت هایی که در آدرس آنها (URL) کلمات مورد نظر ما به کار رفته را لیست میکند.

inurl:word1 word2 word3
جستجوی word1 در آدرس سایت ها و بقیه کلمات در قسمت آدرس و متن سایت ها.

filetype:myfiletype
اگر به دنبال فایل هستید با این روش میتونید فایل هایی که پسوند خاصی دارند را جستجو کنید.مثلا filetype:doc به دنبال فایل های doc میگردد

intext:word1 word2
با این روش گوگل تنها در متن سایت ها به دنبال کلمات میگردد و از search در عنوان و آدرس سایت ها صرف نظر میکند.

استفاده از علامت " :
با استفاده از این علامت می توانید به گوگل بفهمانید که در جستجو شما دقیقا به دنبال کلماتی هستید که بین دو " قرار گرفته. برای مثال وقتی شما در جستجوی سایت هایی هستید که درباره britney spears هستند می توانید آنرا بصورت "britney spears" تایپ کنید که در نتیجه فقط یک کلمه که بین دو علامت هست را پیدا می کند نه هر کلمه را جداگانه.

البته دستورات بیشتری هم وجود دارند ولی بنظر من با استفاده از این دستورات بیشترین بازده را می توانید بگیرید و جستجوی موفق تری خواهید داشت.

دوستانی که خواهان تبادل لینک هستند هم می توانند در قسمت نظرات به من اطلاع بدهند.

خداحافظ

لینک این مطلب 02:38 ب.ظ| | نویسنده: A.A.A

  | نظرات [2]